Hedelfingenská (chrupka)

Hedelfingenska

Původ: Jedná se o německou odrůdu, která vznikla v minulém století jako náhodný semenáč.
Vlastnosti strom: V mládí stromy rostou bujně, v plné plodnosti jen středně silně. Vytváří hustší, široce pyramidální koruny, které jsou později převislé a přecházejí do deštníkovitého tvaru. Stromy kvetou středně pozdně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří odrůdy Granát, Kordia a Těchlovan.
Vlastnosti plodu: Pomologicky se jedná o tmavou chrupku. Plod je dosti velký, průměrná hmotnost se pohybuje kolem 7-8 g. Tvar má podlouhlý, tupě vejčitý. Při menší velikosti jsou plody více prodloužené. Slupka je tenká, rudohnědá s nádechem do fialova. Dužnina je tuhá, chruplavá, šťavnatá, hnědočervená se světlejšími žilkami. Chuť je aromatická, navinule sladká, mírně nahořklá, velmi dobrá. Šťáva středně silně barví. Stopka je dlouhá. . Plody se neotlačují.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Plodnost je středně pozdní, dosti vysoká a pravidelná.
Odolnost: Stromy dobře odolávají zimním mrazům, květy jsou však citlivější k pozdním jarním mrazíkům. Plody jsou citlivější k praskání, avšak dosti odolávají moniliové hnilobě. Odrůda vyžaduje ochranu proti vrtuli třešňové.
Tvar a podnož: Nejvhodnějším pěstitelským tvarem je čtvrtkmen nebo polokmen na ptáčnici nebo mahalebce. Nevhodná je podnož Colt (špatná afinita).
Doba zrání: Zraje 6. třešňovém týdnu, avšak plody vydrží na stromě i déle než týden, aniž by se kazily.
Celkové zhodnocení: Jedná se o pozdní odrůdu třešně s dobrou plodností. Odrůda je vhodná především do sušších podmínek. Stromy se snadno tvarují, avšak vyžadují ochranu proti vrtuli třešňové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *