Granatina

Granatina_01

Původ: Slovensko, registrace 1992.

Požadavky: nenáročná na stanoviště i půdy.

Růst: bujný, korunu vytváří kulovitě protáhlou.

Plod: ve vrcholíkovem plodenství obsahuje 20-30 plodů. Jednotlivé malvičky jsou průměrné velikosti asi 10 mm, okrouhlého tvaru, barvy tmavočervené až nahnědlé. Dužnina je tmavě červená, sladce navinulá, mírně natrpklá.

Podnož: jeřáb pravý i hloh. Tvar: ČK.

Plodnost: velmi velká a pravidelná.

Zrání: dozrává koncem srpna až začátkem září, celkem stejnoměrně.

Odolnost: proti napadení chorobami a škůdci střední, proti nízkým teplotám ve dřevě i květu vysoká.

Celkové hodnocení: kříženec jeřábu a hlohu, pro nenáročnost na stanoviště a pěstováni je odrůda vhodná do všech oblastí. Plody nalézají uplatnění při konzervárenském zpracování a výrobě destilátů.

Jeřáb „Granatový“ (Sorbus aucuparia x Crataegus sanguinea) – mezirodový kříženec jeřábu obecného a hlohu sibiřského, který vyšlechtil r. 1926 v Rusku I.V.Mičurin. Má střední růst, plody jsou jeřabiny granátové barvy (proto jméno ruské jméno Granatnaja), velikosti malých višní, příjemné sladkokyselé chuti. Plody jsou vhodné pro přímý konzum, vynikají však i konzervované nebo jako součást cukrářských výrobků. Pěstování podobné jako u ostatních jeřábů, je velmi mrazuvzdorný, hodí se i do vyšších poloh. Na rozdíl o klasického jeřábu obecného je méně vzrůstný, tvoří spíše stromy s menší korunou. Vysazuje se na vzdálenost 4 – 6 m.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *