Goldlane

Goldlane

Původ: CZE, kříženec odrůd hybrid ÚEB a ‚Bohemia‘. Byla objevena na podzim roku 2003. Následně byla nová odrůda zkoušena v Ústavu experimentální botaniky AV ČR, Střížovice

Růstové vlastnosti: slabě rostoucí, habitus stromu vzpřímený, typ sloupcovitý, plodí na velmi krátkém dřevě ve shlucích. Terminál obrůstá pravidelně krátkým tlustým plodonosným rozvětveným obrostem. Květy jsou velké, barva poupěte světle růžová.

Plod: středně velký až velký, ploše kulovitý, bez žeber a s méně znatelnými svalci nad kališní jamkou. Ta je středně hluboká a zvlněná, kalich je malý, úšty krátké. Slupka hladká, bez ojínění a mastnosti. Střední rzivost se objevuje ve stopečné jamce. Základní barva žlutá, krycí barva chybí. Dužnina žlutavé barvy, sladce navinulé chuti, jemné a tuhé konzistence, středně šťavnatá. Stopka je krátká a středně tlustá.

Zralost: sklizňová začátkem října, konzumní v prosinci, skladovatelnost do začátku března.

Plodnost: brzká, hojná, s probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s atraktivními plody. Pěstuje se s redukcí plodonošů a důkladnou probírkou plodů po červnovém propadu. Rezistentní proti napadení strupovitostí. Odolnost proti napadení padlím jabloňovým je vysoká. Je určena do všech pěstitelských poloh.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *