Gold Bohemia

Původ: Objevena jako náhodná pupenová mutace odrůdy ’Bohemia’ na zahradě v Pěnčíně Josefem Thořem.

Zrání: Sklízí se ve druhé polovině října, nejlépe probírkou. Plody drží na plodech na stromech vzhledem k delší stopce a nepadají před sklizní. Konzumní zralost z vyšších poloh je od ledna až do dubna.

Růst/habitus stromu: Růstem je shodná z výchozí odrůdou Bohemia. Zpočátku má bujnější růst a vyholuje větve. Tvoří kulovitou, středně hustou korunu. Vyžaduje speciální řez, šetřící vrcholové pupeny, aby stromy nastupovaly dříve do plodnosti.

Kvetení/opylování: Cizosprašná, dobrý opylovač i pro jiné odrůdy.

Pomologie plodu: Plody velké, kulovité, souměrné. Dosahují hmotnosti 180 – 220 g. Barva je zelenožlutá, bez rzivosti. Dužnina je velmi šťavnatá, nažloutlá, chuť sladce navinulá.

Plodnost: Plodí na středně dlouhých až dlouhých vidlicovitých výhonech, převážně z vrcholových pupenů. Nástup do plodnosti je pomalejší, v pozdějších letech je plodnost vysoká a pravidelná.

Podnož/pěstitelský tvar: Odrůda je vhodnější na pěstování ve volnějších tvarech. Podnože používáme středně až slabě vzrůstné. Vyžaduje speciální řez s přihlédnutím k vrcholovým pupenům,tak aby stromy nevyholovaly a dříve vstoupily do plodnosti. Plody drží na stromech vzhledem k delší stopce a nepadají před sklizní.

Choroby a škůdci: Vůči strupovitosti je odrůda středně odolná, padlím netrpí.

Poznámky: Jde o zajímavou, odrůdu, určenou převážně pro stolní využití. Krásnou žlutou barvou rozšíří kolekci žlutých odrůd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *