Dicolor

Dicolor

Původ: kříženec odrůd ’Holenická ’ x ’Williamsova čáslavka’, ČR – Těchobuzice;

Zrání: sklizeň od začátku října. Konzumně dozrává kolem vánoc, vydrží až do února.

Růst/habitus stromu: Koruna je úzce pyramidální, polovzpřímená, vzdušná a otevřená. Růst stromů je středně silný, v plodnosti slabší. Letorosty mají tmavě až čokoládově hnědou barvu. Internodia jsou středně dlouhá, dobře obrůstá plodonosným obrostem.

Kvetení/opylování: cizosprašná, kvete středně raně, je dobrým opylovačem jiných odrůd.

Pomologie plodu: Vyniká velmi lákavým vzhledem barevných plodů. Plod je středně velký (130-150 g) až menší, pravidelně kuželovitého až typicky hruškovitého tvaru. Stopka je dlouhá, středně tlustá, mírně zakřivená. Barva je zelenožlutá překrytá zářivou červení. Slupka je tenká, hladká. Dužnina je jemná, máslovité konzistence, velmi šťavnatá. Chuť je kořenitá, aromatická.

Plodnost:  je raná, pravidelná, vysoká.

Podnož/pěstitelský tvar: Z pěstitelských tvarů je vhodný zákrsek a vřeteno na kdouloni  K-TE-E, K-TE-B, MA-SE nebo čtvrtkmen na semenáčích H-TE-1 a H-TE-2. Při očkování ve školce tvoří rovné kmínky, růst na kdouli je střední.

Choroby a škůdci:  odolnost proti napadení houbovými chorobami je vysoká.

Poznámky:  Odrůda vhodná pro přímý konzum a konzervárenství. Nevýhoda: poskytuje spíše menší plody, které před sklizní padají. Přednostně pro teplejší a střední polohy. Je právně chráněna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *