Diana

 

letní odrůda
Původ – ČR , začátek šlechtění na ŠS Velehrad ukončené na ŠS Těchobuzice. Vznikla křížením odrůd Konference a Holenická. Registrována je od r. 1987.
Plody – jsou větší až velké, mají dlouze lahvicovitý tvar. Slupka je hladká, lesklá, zelenožlutá, z části bývá překryta narůžovělým líčkem. Dužnina má bělavou barvu, konzistence je optimální nepřezrálá, ještě v chruplavém stavu. Chuť je sladká, velmi dobrá.
Růst – je středně silný, koruny tvoří široce pyramidální s mírným sklonem k zahušťování. Plodonosným obrostem obrůstá dobře.
Plodnost – vstup do plodnosti je středně raný, plodí velmi dobře a pravidelně.
Zrání – sklízí se koncem srpna až začátkem září, konzumně dozrává brzy po sklizni, vydrží podle podmínek skladování do konce září, v chladírně o měsíc déle.
Odolnost – k nízkým teplotám je dobrá, ke strupovitosti mírně citlivá, náchylná je ke spále hrušní.
Tvar a podnož – pro nízkokmenné tvary je vhodná kdouloň s mezištěpováním, přímá afinita s kdouloní není dobrá. Pro kmenné tvary vyšší je vhodný hrušňový semenáč.
Opylování – kvete středně raně, vhodnými opylovači jsou např. Konference, Erika, Dicolor, Delta.
Požadavky – odrůda je vhodná pro teplé a teplejší střední polohy, kde nehrozí napadení strupovitostí. Vzhledem jemné slupce vyžaduje šetrnou manipulaci s plody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *