Diadém

Diadem

Původ: ČR , vyšlechtěna ŠS Těchobuzice, vznikla křížením odrůd James Grieve a Jonathan. Registrována je od r. 1992.

Plody: jsou velké, mají vysoce až komole kuželovitý tvar. Slupka je žlutá, krytá karmínovou červení na většině povrchu plodu. Povrch je hladký, lesklý. Dužnina je nažloutlá, má středně šťavnatou konzistenci, chuť je dobrá, sladce navinulá.

Růst: je v prvních letech bujný, později střední, vytváří široce rozložité koruny. Obrůstá bohatým plodonosným obrostem, často již ve školce, jako mateřská odrůda. Kvete ve skupině středně raných odrůd a je dobrým opylovačem.

Plodnost: nastupuje brzy, je pravidelná, vysoká.

Zrání: sklízí se po odrůdě James Grieve, kolem poloviny září. Konzumně dozrává v říjnu až listopadu. Při chladném uložení vydrží do prosince, z vyšších poloh déle.

Odolnost: odrůda je značně odolná k padlí, středně odolná ke strupovitosti.

Požadavky: jedná se o typicky tržní, vysoce produktivní odrůdu, které se daří ve všech jabloňových polohách; z teplých poloh se však zkracuje uchovatelnost. Plody jsou odolné k otláčení, snáší velmi dobře přepravu. Vhodná je probírka nejvyvinutějších plodů, aby se zabránilo ztrátám při jejich propadu. Pro pěstování lze využít všechny typy podnoží s ohledem na kvalitu půdy a záměr tvarování. Při použití slabě rostoucích podnoží je nutný včasný udržovací řez.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *