Desert

Původ: ČR , vyšlechtěna ŠS Těchobuzice, vznikla křížením odrůd ‚Golden Delicious‘ a ‚Coxova reneta‘. Registrována je od r. 1993.

Plody: plody jsou středně velké až větší, mají pravidelný kulovitý tvar. Slupka je zlatožlutá, krytá jasně červeným žíháním a výraznějším líčkem. Nápadné jsou světlejší lenticely a někdy rzivé mramorování typu Coxovy renety. Dužnina je žlutá, má křehkou konzistenci a výbornou příjemně aromatickou navinule sladkou chuť.

Růst: je střední až silnější, vytváří široce pyramidální koruny. Velmi dobře obrůstá středně dlouhým plodonosným obrostem. Kvete středně raně.

Plodnost: je raná, velmi dobrá a pravidelná.

Zrání: sklízí se kolem poloviny září, podle polohy stanoviště. Lépe je však sklízet dříve než později, aby nedocházelo k propadu nejvyvinutějších plodů. Konzumně dozrává brzy po sklizni, vydrží podle uložení do prosince, v chladírně do ledna.

Odolnost: odrůda je značně odolná k padlí i ke strupovitosti.

Požadavky: odrůda je vhodná k pěstování ve všech tvarech a podnožích. Pro intenzivní pěstování však lépe vyhovuje slabě až středně rostoucí podnože, podle půdních podmínek stanoviště. Dobře se daří především ve středních, ale i vyšších polohách. Výbornou kvalitou dužniny připomíná Coxovu renetu. Sklizeň i další manipulace je třeba provádět šetrně, aby nedocházelo k otlakům.

Nesrsta: odrůda s atraktivním plodem. Strom je snadno tvarovatelný. Pěstuje se s letním průklestem před sklizní. Probírka plodů se provádí jen výjimečně. Odolnost proti houbovým chorobám je nízká. Je určena do všech pěstitelských oblastí s dostatkem vláhové bilance.

Poznámky: oblíbená podzimní odrůda autora databáze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *