Deliga

Deligaobr

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna na šlechtitelské stanici Těchobuzice.. Vznikla křížením odrůd ’Golden Delicious’ x ’Gascoigneho šarlatové’.

Zrání: Sklizňová zralost od začátku do poloviny října, konzumně dozrává od listopadu. V nechlazeném skladu vydrží do února.

Růst/habitus stromu: Růst je slabší, tvoří rozvětvenou vzdušnou korunu. Obrůstá krátkým plodonosným obrostem.

Kvetení/opylování: Kvete ve skupině odrůd středně raně kvetoucích.

Pomologie plodu: Plody středně velké až velké. Mají pravidelný, kulovitý tvar. Slupka je středně silná, slabě mastná. Světle žlutá základní barva je v období zrání kryta rozmytou tmavě červenou barvou. Dužnina je bílá, křehká, značně šťavnatá, typicky voňavá, chuť výrazná aromatická.

Plodnost: Nástup do plodnosti středně raný. Plodnost je dobrá, někdy se sklonem ke střídání.

Podnož/pěstitelský tvar: Odrůda má slabší růst proto je vhodnější používat středně vzrůstné podnože. Odrůda je vhodná pro všechny pěstitelské tvary.

Choroby a škůdci: Značná odolnost ke strupovitosti.

Poznámky:  Chuťově velmi přitažlivá odrůda, slabšího vzrůstu. Nedostatkem je náchylnost ke střídavé plodnosti, kterou lze omezit dobrou agrotechnikou, výživou a pravidelným řezem.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným plodem připomínajícím ‚Idareď. Pěstuje se s probírkou plodů a letním průklestem před sklizní. Odolnost proti napadení strupovitostí je vyšší, odolnost proti napadení padlím jabloňovým je střední. Je určena do všech poloh, včetně vyšších.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *