Delén (Delrose)

 

Původ: ČR , vyšlechtěna ŠS Těchobuzice, vznikla křížením kultivarů TE – 4591 x Mc Intosh Redspur. Registrována byla v roce 2004.

Plody: jsou středně velké až větší, ploše kulovité až kulovité. Slupka je hladká, zelenožlutá, krytá jasnou červení. Dužnina je nažloutlá, středně šťavnatá s tužší konzistencí. Chuť je sladce navinulá.

Růst: je středně silný, tvoří vzpřímenější, mírně rozložité koruny. Obrůstá kratším plodonosným dřevem.

Plodnost: je raná, velmi dobrá, pravidelná.

Zrání: sklízí se kolem poloviny září. Při pozdější sklizni se intenzivně vybarvuje a nepropadává. Konzumně dozrává od října, skladovat se dá do listopadu a déle.

Odolnost: je středně odolná k houbovým chorobám.

Požadavky: k pěstování této odrůdy jsou vhodné všechny oblasti. Ve vlhčích polohách je však nutná aplikace proti strupovitosti. Z podnoží jsou vhodné středně vzrůstné typy.

Celkové hodnocení: odrůda s atraktivním plodem a Spur-typovým charakterem růstu. Strom je snadno tvarovatelný. Pěstuje se s letním průklestem před sklizní. Probírka plodů je nutností pro zvětšení plodů a vyloučení střídavé plodnosti. Odolnost proti houbovým chorobám je nízká. Je určena do teplých a středních oblastí, vyjma mrazových kotlin.

Poznámky: Původně navrhovaný název pro TE 40520 Delrose neprošel pro podobnost s odrůdou Melrose. Firma Sempra navrhla nový název Delén. Pod tímto je také zapsaná ve Státní odrůdové knize.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *