Dantes

Dantes

Zimní odrůda

Původ: ČR, registrace 2004, kříženec odrůd ‚Príma‘ a hybrid OH.

Růstové vlastnosti: středně bujně rostoucí, habitus stromu rozložitý, plodí ve shlucích na krátkém obrostu. Koruna kuželovitá, zarůstá dlouhými středně tlustými výhony, větvení husté. Květy jsou malé, barva poupěte tmavě růžová.

Plod: středně velký, kulovitého tvaru, bez žebrování a svaků nad kališní jamkou. Kališní jamka je široká a zvlněná, kalich je malý, ústy středně dlouhé. Slupka středně tlustá, hladká, silně mastná. Základní barva slupky zelenožlutá, krycí tmavě červená, forma rozmytá. Dužnina krémové barvy, sladce navinulé chuti, konzistence jemná, měkká až středně tuhá, průměrně šťavnatá. Stopka tenká až středně tlustá a krátká.

Zralost: sklizňová začátkem září, konzumní od října, skladovatelnost do ledna.

Plodnost: brzká, vysoká, s probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: slabě a středně bujné rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným plodem, podobným odrůdě ‚Dolores‘. Strom se snadno tvaruje. Pěstuje se s letním průklestem před sklizní a důslednou probírkou plodů pro jejich zvětšení a pravidelnou plodnost. Rezistentní proti napadení strupovitostí, středně odolná proti napadení padlím jabloňovým. Je nenáročná na pěstitelské podmínky. Má kvalitní plody, vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Můžeme ji vysazovat ve všech, i okrajových, oblastech. Nevyžaduje chemickou ochranu proti houbovým chorobám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *