Clijo

Clijo

Je zimní odrůda.

Původ: Odrůda vznikla z křížení ´Clivia´ x ´Jonalicious´, které bylo provedeno ve VŠÚO v Holovousích v r. 1977. V r. 1998 byla odrůda přihlášena k registraci v ČR. Odrůda není právně chráněná.

Růstové vlastnosti: středně bujně rostoucí, habitus stromu rozložitý, plodí jednotlivě na krátkém i středně dlouhém obrostu. Koruna vejčitá, větve obrůstají hustě a pravidelně. Květy jsou velké, barva poupěte tmavě růžová.

Plod: středně velký až velký, kulovitého tvaru, bez žebrování se slabými masitými svalci nad kališní jamkou. Kalich je malý až středně velký, úšty středně dlouhé. Slupka středně tlustá, na povrchu hladká, lesklá, bez rzivosti Základní barva slupky zelenožlutá, krycí barva červená, forma rozmytá. Dužnina žlutavá, středně tuhá, jemná, šťavnatá, naslád­lá. Stopka tenká až středně tlustá, středně dlouhá až dlouhá.

Zralost: sklizňová začátkem října, konzumní od listopadu, skladovatelnost do února.

Plodnost: brzká, vysoká, s probírkou pravidelná.

Vhodné podnože: všechny růstové typy.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným pravidelným plodem. Strom se snadno tvaruje. Pěstuje se s letním průklestem před sklizní a detailní probírkou plodů pro jejich zvětšení. Odolnost proti napadení strupovitostí je nízká, proti napadení padlím jabloňovým je střední. Je určena pro pěstování ve všech pěstitelských polohách.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *