Čistecké lahůdkové

cistecke_lahudkove

Synonyma a cizí názvy: ‚Princezna Luiza‘, ‚Čistecká lahůdka‘, ‚Princesse Louise‘, ‚Princezna Luiza kanadská‘ a ‚Prinzessin Louise‘.

Původ a rozšíření: Původní odrůda byla vyšlechtěna okolo r. 1860 v Grimbsy (Ontario, Kanada) L. Woolwertonem. U nás rozšiřovala mutaci původní odrůdy pod názvem ‚Čistecké lahůdkové‘ ovocná školka dr. Herlese v Čisté u Rakovníka.

Vlastnosti stromu:
Vzrůst: Je středně bujný. Vyrovnaně roste i v období plné plodnosti. Koruny: Jsou kulovité, později mírně převisle kulovité, poměrně husté.
Výhony: Jsou delší až dlouhé, mírně zakřivené, středně tlusté, mírně kolénkovité. Barvu mají zastřeně načervenale hnědavou, jsou pololesklé.
Pupeny: Jsou menší, širší, tupě kuželovité a mírně odstávají.
Listy: Jsou středně velké až velké, široce eliptické, s tupější špičkou (hrotem). Barva čepele je matně zelená, pololesklá, okraj je nepravidelně, hrubě, dvojitě pilovitý.
Květy: Jsou středně velké až velké, ploše talířovité. Korunní plátky jsou narůžovělé, vespod nachově červené. Poupata jsou vejčitá (vejcovitá), nafialověle červená. Opylovací poměry: Je dobrým opylovačem. Kvete středně raně.
Vhodní opylovači: ‚Jonathan‘, ‚Ontario‘ a ‚Oldenburgovo‘.

Vlastnosti plodu :
Plod: Je středně velký až mírně nadprůměrně velký, kulovitý až ploše kulovitý, hladký, pravidelný, tvarově značně vyrovnaný.
Slupka: Je hladká, velmi jemná, tenká, lesklá, později mírně mastná. Základní barvu má bělavě zelenou, později zelenožlutou až žlutou, místy i v plné zralosti s prozelenalými skvrnami. Na sluneční straně je narůžovělé líčko s výrazným mramorováním. Lenticely jsou malé, nápadné, v základní barvě jsou červeně vroubené, v líčku pak bělavě ohraničené.
Stopka: Je středně dlouhá, tenká, dřevnatá, tmavě hnědá, mírně prohnutá. Stopečná jamka je mělká, nebo zcela chybí, je čistá, dlouho prozelenalá, u některých plodů se vytváří i zával.
Kalich: Je uzavřený, středně velký. Kališní jamka je mělká až středně hluboká, větší, oble žebernatá, perličkovitě zvlněná, okolo kalichu s prozelenalými místy.
Dužnina: Je výrazně bílá, velmi jemná, křehká, velmi šťavnatá, jemné konzistence, po rozkrojení plodu nehnědne. Chuť má sladkou, navinulou, jemně aromatickou – buketní se zvláštní příchutí, velmi dobrou až výbornou. Plody příjemně voní.
Jádřinec: Je menší, posunutý ke kalichu, protáhle srdčitý. Doba zrání: Sklízí se koncem září, dozrává již v říjnu a vydrží do ledna, z vyšších poloh až do března.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je středně brzká, dosti pravidelná, ale celkově jen průměrná. Nasazuje po 1 — 2 plodech a jen občas vytváří menší shluky.
Vhodné tvary a podnože: Pěstuje se ve tvaru polokmenu na semenáči, čtvrtkmenu na M 1, M 11, Aji, zákrsku na M 2 a M 4 a vřetenovitého zákrsku na M 9. Nejlépe se daří na volnějších tvarech v pásových výsadbách. Nízké tvary lze doporučit jen výjimečně v zahrádkách.
Nároky na prostředí: Nejlépe se daří v úrodných, hlinitých půdách, ve středních i vyšších polohách. Vyhýbáme se suchým půdám a otevřeným návětrným místům, kde plody hodně padají.
Odolnost: Proti strupovitosti je odrůda ‚Čistecké lahůdkové‘ málo odolná, padlím trpí středně silně. Často hnije již na stromě. Ve dřevě nebylo zatím pozorováno namrznutí.
Schopnost k přepravě: Je velmi špatná. Již při sklizni se plody často nepěkně otlačují a tato vlastnost se při zrání dále stupňuje.

Celkové zhodnocení:
Přednosti: Výborná konzistence, velmi dobrá chuť, poměrně dlouhá doba konzumní zralosti a menší náročnost na prostředí.
Nedostatky: Velmi špatná schopnost k přepravě a malá odolnost ke strupovitosti. Pěstitelské poznámky: Nejlépe se daří na kmenných tvarech, kde plodí uspokojivě. Zmlazovací řez snáší špatně. K udržení dobré plodnosti postačuje obvykle pravidelný průklest korun. Hlavní znaky pro rozpoznání: Tvar a barva plodu, bílá dužnina a jemná slupka.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *