Chrudimská (Vaňkova)

 

Původ: ČR, registrace 2005, nahodilý semenáč.

Plod: střední, protáhle baňatý. Slupka je pevná, barvu má tmavě modrou s fialovým nádechem a šedomodrým ojíněním. Dužnina je zelenavě žlutá, pevná, jemná, šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky Chuť je navinulé sladká, aromatická, velmi dobrá.

Podnože: myrobalán, st. Julien, semenáč Durancie, aj.

Celková charakteristika: raná, samosprašná švestka. Růst je bujný, v plodností středně bujný, korunu vytváří menší, s dlouhými větvemi. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Sklizeň je 26 dnů před odrůdou ‚Domácí velkoplododá. Odolnost proti mrazu je střední, proti napadení Šárkou Švestek rovněž střední. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stánoviště. Pěstitelský tvar: ČK. Požadavky – je náročná na polohu, půdy vyžaduje dobře zásobené živinami a vláhou.

Celkové hodnocení: tato původní stará česká odrůda dříve označovaná synonymem Vaňkova, u níž byl nalezen gen odolnosti proti šarce. V charakteru růstu stromu je poměrně specifická. Je sice středně bujně až bujně rostoucí, vyžaduje ale co nejmenší zásahy do koruny. Pouze udržovacím řezem v jarním období (těsně před květem) prořežeme nejvíce zahušťující větve. Pokud ji budeme mohutně řezat, bude reagovat neúměrným přehuštěním koruny množstvím tenkých výhonů a nízkou plodností. Hodí se proto spíše do větších zahrad a extenzivních pěstitelských programů. Je tolerantní vůči šarce a samosprašná.

2 thoughts on “Chrudimská (Vaňkova)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *