Bryská

Bryska

Původ: Vznikla ve Francii jako náhodný semenáč slívy.
Vlastnosti stromu: Růst je středně silný. Koruna je kulovitá až široce kulovitá. Stromy kvetou středně raně a jsou cizosprašné. Mezi vhodné opylovače patří Lützelsachsenská, Čačanská raná a Anna Späth.
Vlastnosti plodu: Je menší velikosti (průměrná hmotnost se pohybuje od 12 do 22 g). Tvar je kulovitý, obě poloviny bývají většinou stejně velké. Slupka je červenavě modrá, na zastíněné straně načervenalá, u méně zralých plodů zelenavě červená a světlejší. Barva je kryta šedomodrým ojíněním. Slupka má nakyslou chuť. Stopka je dosti dlouhá. Dužnina je zelenavě žlutá, šťavnatá, nasládlá, dobrá, bohužel dosti měkká. Pecka je okrouhlá, průměrně váží 0,9 g, dužnina při odlučování částečně ulpívá na pecce.
Hospodářské vlastnosti:
Plodnost: Je středně pozdní, velmi vysoká a poměrně pravidelná.
Odolnost: Stromy jsou poměrně odolné vůči mrazům. Šarka se vyskytuje dosti silně. Odolnost proti moniliové hnilobě plodů je střední. Plody v době silných dešťů praskají.
Tvar a podnož: Vhodné jsou kmenné tvary i zákrsky na semenném myrobalánu nebo semenáčích Wangenheimovy.
Doba zrání: Sklízí se v druhé polovině července až začátkem srpna, plody dozrávají dosti nepravidelně. Zralé plody vydrží až 10 dní na stromě aniž by opadávaly.
Celkové zhodnocení: Nenáročná raná a chuťově dobrá slíva, vhodná zejména do vlhčích stanovišť i do vyšších poloh. Je vhodná pro samozásobení (lze ji sklízet 2-3 týdny), avšak svou menší velikostí plodů již nesplňuje současné nároky trhu. Používá se pro přímý konzum i pro kuchyňské zpracování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *