Brunila

Původ: ČR. registrace 2007, semenáč z volného opylení.

Vzrůstnost střední až silná, habitus polovzpřímený až rozložitý. Květ růžovitý. Plod velmi velký, kruhovitý, při pohledu na kališní vrchol nesouměrný. Slupka středně tlustá až tlustá, středně hustě plstnatá, středně silně až silně přilnavá k dužnině. Základní barva slupky zelenožlutá s celoplošně nanesenou střední červení téměř na polovině plodu. Dužnina světle žlutá, středně tuhá až tuhá, nevláknitá, sladkost i kyselost střední. Pecka elipsovitá, v porovnání k plodu středně velká až velká, k dužnině nepřilnavá. Náchylnost k praskání pecky velmi nízká až nízká, k opadu plodů před sklizní není nebo velmi slabá.

Celkové charakteristika: Plodnost je střední až velký a pravidelný. Sklizeň je 7 – 8 dnů po odrůdě ‚Redhaven. Odolnost proti napadeni kadeřavostí broskvoní je střední, proti padlí broskvoňovému vysoká. Podnože je možno použít všechny uvedené v přehledu, pode podmínek stanoviště. Pěstitelské tvary jsou nízkokmen s dutou korunou a zploštělé vřeteno. Požadavky – je středně náročná na polohu, půdy vyžaduje úrodné a zásobené vláhou.

Hodnocení: plody jsou vhodné především pro přímý konzum. Odrůdu můžeme vysazovat ve všech oblastech pro broskvoně, na malých zahrádkách i ve větších výsadbách. Strom je velmi vzrůstný a nesnáší krátký řez. Plod je velmi velký, atraktivního vzhledu. Je to velmi kvalitní česká odrůda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *