Bel-el

bel_el

Zimní odrůda

Původ: Belgie, registrace 2004, mutace odrůdy ‚Elstar‘.

Růstové vlastnosti: středně bujně až bujně rostoucí, habitus stromu rozložitý, plodí ve shlucích na krátkém dřevě. Koruna kulovitá, zahuštěná dostatečně krátkým plodonosným obrostem. Květy jsou středně velké, barva poupěte tmavě růžová.

Plod: středně velký až velký, kulovitého až ploše kulovitého tvaru, bez žebrování a svalců nad mělkou kališní jamkou. Kalich je malý, úšty krátké. Slupka středně tlustá, suchá, slabě ojíněná, na povrchu se znatelnými rzivými lenticelami. Základní barva žlutá, krycí červená, forma celoplošná s žíháním. Dužnina je krémové barvy, navinulé sladká až nasládlé chuti, hrubé konzistence, středně tuhá, středně šťavnatá. Stopka tlustá a středně dlouhá.

Zralost: sklizňová v polovině září, konzumní v říjnu se skladovatelností do poloviny února.

Plodnost: středně pozdní, průměrná a nepravidelná.

Vhodné podnože: slabě i středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s barevným plodem. Plodí v koruně nestejnoměrně. Strom se nesnadno tvaruje. Pěstuje se s letním průklestem před sklizní. Pro zvětšení plodů a snazší sklizeň je nutná jejich probírka. Odolnost proti houbovým chorobám je nízká. Je určena pro pěstování v teplých a chráněných středních oblastech. Potřebuje dlouhou vegetační dobu na vyzrávání pletiv, snadno namrzá ve dřevě i v květech. Má kvalitní vzhledné plody pro přímý konzum i konzervárenské zpracování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *