Banánové zimní

SYNONYMA: Winter Bananenapfel, Winter Banana.

PŮVOD: Amerika.

STROM: roste zdravě, bujně, později koruny více rozkládají a větve jsou více převislé, poněkud šlahounovité. Je to dobrý opylovač

Plodnost: středně brzo, úrodné, ob rok hojnější, málokdy vynechává.

Požadavky: žádá dobré jabloňové půdy i polohy. Dobře snáší i občasné sucho.

PLOD: váha 120 g, rozměry 60 X 55 mm, až velký, ploše kulovitý. Nepravidelnost a oblost plodu bývá plochými žebry jen málo porušena. Jedna polovina plodu je menší. Charakteristický bývá ostrý šev, procházející po celé délce plodu. Kališní jamka: malá, mělká, drobně zhrbolená a čistá. Kalich: větší, pootevřený, ušty široké, hnědé, plstnaté. Stopečná jamka: široká, mělká, dlouho prozelenalá, často úplně rovná. Stopka: krátká, dřevnatá, šedozeleně plstnatá, jen málo přesahující. Slupka: jemná, ale pevná, hladká, lesklá, poněkud mastná, citrónově žlutá, ožehlá zlatožlutým líčkem, s tmavšími, ve žluti bělavými tečkami. Dužnina: jemná, kyprá, nažloutlá, šťavnatá, sladce navinulá, příjemně kořenitá s banánovou příchutí, na vzduchu téměř nehnědne. Výrazně voní. Jádřinec: dutoosý, komory mají po 1—2 hnědých baňatých jádrech.

VLASTNOSTI: plody nevadnou, nečervivějí, trpí strupovitostí.

CELKOVÉ OHODNOCENÍ: Vhodné spíše pro domácí zahrádky. Jako bujněji rostoucí odrůda dobře roste a plodí i na podnožích nejslabšího růstu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *