Angold

Angold

Původ: Odrůda jabloně byla vyšlechtěna ve VŠÚO v Holovousích z křížení hybridu HL A 28/39 (Antonovka v.s.) x ´Golden Delicious´

Vlastnosti stromu: Růst je středně silný, větve přiměřeně obrůstají plodonosným obrostem, tvar koruny je rozložitý. Charakter růstu vyhovuje pro tvarování štíhlých vřeten a stěn. Stromy jsou velmi úrodné. Dobře plodí i na vzrůstných podnožích. Stromy kvetou středně raně až středně pozdně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Plody jsou velké (190-260 g), kulovité až kulovitě kuželovité, pravidelné; slupka je hladká, lesklá, středně tlustá, zelenavě žlutá, z 50 až 80% překrytá jasně červenou krycí barvou nanesenou ve formě žíhání a mramorování. Někdy se vyskytuje slabé rzivé mramorování. Dužnina je krémová, chruplavá a velmi šťavnatá. Chuť je harmonická, navinule sladká až sladká.

Hospodářské vlastnosti:

Plodnost: Je raná, vysoká a dosti pravidelná. Stromy dobře plodí i na vzrůstnějších podnožích. Podíl jakostních tříd na sklizni je vysoký, protože po červnovém opadu plůdků zůstává v chocholíku vždy jen jeden plod nebo nejvýše dva plody.

Odolnost: Plody i listy jsou odolné proti strupovitosti, padlím trpí jen málo.

Tvar a podnož: Odrůda je vhodná pro všechny tvary pěstitelské a podnožové typy. Je málo náročná na výchovný a tvarovací řez. Podnože se volí podle půdních podmínek a použitého tvaru.

Doba zrání: Sklizňová zralost v závislosti na poloze a teplotních podmínkách roku nastává nejčastěji v druhé polovině září nebo začátkem října. Konzumní zralost v běžném sklepě trvá od listopadu do března, v chladírně vydrží do června i déle.

Celkové zhodnocení: Plodná, pěstitelsky nenáročná a kvalitní zimní odrůda s odolností proti nemocem. Je velmi vhodná především pro ekologické systémy pěstování jablek s omezením nebo vyloučením chemických postřiků. Doporučuje se také pro pěstování v extenzivních podmínkách na klasických vyšších tvarech. Plody jsou vhodné také pro průmyslové zpracování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *