Andego

Původ: Odrůda byla vyšlechtěna ve VŠÚO v Holovousích s.r.o. křížením hybridu HL A28/39 (Antonovka v.s.) a odrůdy ‚Golden Delicious‘. Zkoušena pod označením HL 369.

Vlastnosti stromu: Stromy rostou poměrně slabě, větve jen středně obrůstají   plodonosným obrostem. Koruny jsou spíše řidší.

Vlastnosti   plodu: Plody jsou v průměru dosti velké (183-230 g), kulovitě kuželovitého tvaru, méně pravidelné; slupka je hladká, lesklá, slabě mastná, středně tlustá, zelenavě žlutá, z 30 až 60% překrytá světle červenou krycí barvou nanesenou ve formě žíhání. Dužnina je nažloutlé barvy, chruplavá a šťavnatá. Chuť je harmonická, navinulé sladká, velmi dobrá.

Hospodářské vlastnosti.

Doba  květu: Kvete středně pozdně a je dobrým opylovačem.

Plodnost: Plodnost je středně raná, dosti vysoká s mírným sklonem ke střídání.

Odolnost: Odrůda je dosti odolná vůči strupovitosti a padlí.

Tvar a podnož: Při volbě vhodných sponů a respektování půdních podmínek ji lze pěstovat na všech tvarech a podnožích.

Doba zrání: Sklizňová zralost v průměru nastupuje začátkem října, několik dnů před odrůdou ‚Golden Delicious‘. Ve sklepě plody vydrží v dobré kvalitě až do jara. Celkové zhodnocení: Jedná se o méně náročnou odrůdu s dobrou plodností a skladovatelností plodů. Doporučuje se především pro samozásobitelské pěstování, kde není na závadu určitá tvarová nevyrovnanost plodů a jejich méně atraktivní vybarvení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *