Akane

Akane

Původ: Odrůda japonského původu, vznikla jako kříženec odrůd ´Jonathan´ a ´Worcesterská parména´.

Vlastnosti stromu: Intenzita růstu je slabší. Stromy vytvářejí menší, přiměřeně husté rozložitě kulovité koruny. Stromy kvetou středně raně a jsou dobrými opylovači.

Vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké až menší (průměrná hmotnost 100-135 g). Tvar je kulovitý až kulovitě protáhlý, pravidelný. Slupka je hladká, jemná, polomastná, později mastná.. Základní barva je světle žlutá. Krycí barva je jasně červená, rozmytá a při dobrém oslunění pokrývá téměř celý povrch plodů. Plody jsou menší, avšak vzhledově velmi pěkné. Dužnina je bílá, jemná, šťavnatá, přiměřeně pevná. Chuť je navinule sladká, příjemně aromatická, výborná.

Plodnost: Je raná, poměrně vysoká a v prvních letech dosti pravidelná. Při velkých úrodách je nutná pro zachování pravidelné plodnosti probírka plůdků nebo detailní řez plodonosného obrostu.

Odolnost: Stromy středně trpí padlím, avšak jsou dosti odolné proti strupovitosti. Dobře plodí i v méně příznivých klimatických podmínkách.

Tvar a podnož: Odrůda je vhodná pro všechny pěstované tvary a podnože. Ve tvaru štíhlých vřeten na podnožích typu M 9 se však dosahují poněkud větší plody.

Doba zrání: Sklizňová zralost nastává v průměru v první a druhé dekádě září, asi jako u odrůdy ´James Grieve´. V běžném sklepě vydrží jen několik týdnů. V chladírně však plody vydrží poměrně dlouho.

Celkové zhodnocení: Pěstitelsky nenáročná, spolehlivě úrodná a chuťově velmi dobrá podzimní odrůda. Předností odrůdy je rovněž slabší růst stromů. Odrůda může být úspěšně pěstována v méně příznivých podmínkách i na silněji rostoucích podnožích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *