Kumoi

Kumoi

Původ: Japonsko, semenáč z křížení Ishiiwase x Yakumo, 1939

Růstové vlastnosti: středně bujně rostoucí, habitus stromu rozložitý, plodí ve shlucích na krátkém dřevě. Koruna zahuštěná dlouhými středně tlustými letorosty, větve obrůstají nepravidelně. Není dobrým opylovačem

Plod: středně velký až velký, kulovitého, souměrného tvaru. Kalich je malý, úšty krátké, setrvalost kališních lístků je krátká. Slupka středně tlustá, drsná, suchá, rzivá. Základní barva žlutá, v době zralosti oranžová, celokrajně překrytá jemnou rzivostí. Dužnina krémové barvy, nasládlá v chuti, aromatická, středně šťavnatá, konzistence hrubá a tuhá, po rozkrojení nehnědne. Tendence k praskání plodů je střední. Stopka dlouhá, středně tlustá. Okraj listové čepele je pilovitý.

Zralost: sklizňová od poloviny září, konzumní koncem října, skladovatelnost do konce ledna.

Plodnost: brzká, hojná, s probírkou pravidelná. Vhodné podnože: slabě a středně bujně rostoucí.

Celkové hodnocení: odrůda s velkými, světle rzivými plody. Snadno tvarovatelná. Pěstuje se s hlubokým jarním zmlazovacím řezem a částečnou probírkou plodů při přeplození. Odolnost proti napadení strupovitostí je vysoká, rovněž i proti nízkým teplotám. Je určena do všech pěstitelských poloh s dostatkem vláhy. Afinita s kdouloňovými podnožemi je dobrá.

 

One thought on “Kumoi

  1. Dobrý den, rád bych vás poprosil o radu. Chci si pořídit tuto hrušeň, bohužel mám místo pouze na jednu, takže bych rád věděl jestli roli opylovače zvládne starší hrušeň ‚Boscova‘, která by stále hned vedle, nebo jestli je nutné pořídit druhou asijskou hrušeň, popřípadě naroubovat na Boscovu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *