Exnarova

Exnarova

Původ: ČR, registrace 2003.
Plod: velmi velký, téměř kulatý, povrch mírně hrbolkovitý. Slupka je slabě plstnatá, světle oranžová, se středně velkým červeným líčkem. Dužnina je oranžová, středně tuhá, rozplývavá, velmi šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je navinulé sladká, aromatická, výborná.

Celková charakteristika: středně raná odrůda. Růst je velmi bujný, korunu vytváří vyšší, úzkou. Plodnost je střední, pravidelná. Sklizeň je 4 dny před odrůdou Velkopavlovická. Odolnost proti napadení houbovými chorobami je střední, ve dřevě i v květu vysoká. Podnože lze použít všechny uvedené v přehledu, podle podmínek stanoviště. Pěstitelský tvar je ČK. Požadavky – méně náročná na polohu, půdy vyžaduje dostatečně zásobené živinami a vláhou.

Hodnocení: velké, atraktivní plody a vysoká odolnost proti nízkým teplotám jsou vlastnosti, které ji předurčují především pro drobné pěstitele. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Lze ji vysazovat do všech oblastí vhodných pro meruňky i okrajových oblastí. Velmi zdravě a bujně rostoucí, nesnáší přísný řez, mnoho pak roste a málo plodí. Je vhodná do velkých zahrad jako solitera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *